Coördinatentransformaties zijn een essentieel onderdeel van de geodesie en cartografie. Ze maken het mogelijk geografische posities om te zetten van het ene referentiesysteem naar het andere, zodat gegevens uit verschillende bronnen onderling compatibel, nauwkeurig en consistent kunnen worden gebruikt. Dat is cruciaal voor accurate topografische projecten, ruimtelijke analyses en digitale kaarten.
Veel van de beschikbare geografische gegevens in België zijn niet gegeorefereerd volgens de referentiecoördinatensystemen die vandaag als standaard worden gehanteerd. De omzetting van coördinaten tussen systemen kan daardoor complex zijn. Om deze omzettingen te vereenvoudigen biedt het NGI verschillende hulpmiddelen aan.
cConvert
Het NGI ontwikkelde cConvert, een onlineapplicatie waarmee coördinaten eenvoudig kunnen worden omgezet tussen de coördinatensystemen die in België gebruikt worden, waaronder:
- ETRS89 (European Terrestrial Reference System 1989)
- Belgian Datum 1972
- European Datum 1950
- en hun bijhorende projecties (Lambert 2008, Lambert 1972, UTM …)
cConvert verwerkt zowel individuele punten als volledige coördinatenlijsten. Deze flexibiliteit zorgt voor een aanzienlijke vereenvoudiging bij de verwerking van geografische gegevens en de integratie ervan in GIS-software of landmeetkundige workflows. Aanvullend biedt het NGI pedagogische documentatie aan over de principes van coördinatenconversie, alsook gegevensbronnen en geodetische diensten ter ondersteuning van cartografische projecten.
GNSS-coördinaten: ITRS, WGS 84 of ETRS89?
Om historische redenen gaan de meeste gebruikers ervan uit dat een GNSS-positiebepaling coördinaten in WGS 84 oplevert. Dat is echter niet volledig correct. De verschillende satellietconstellaties (GPS, Galileo, GLONASS en BeiDou) drukken hun positie elk uit in een eigen globaal coördinatensysteem, maar zijn volgens internationale afspraak allemaal uitgelijnd op het International Terrestrial Reference System (ITRS). Een standaardgebruiker van navigatiesatellieten bepaalt zijn positie bijgevolg in ITRS, niet in WGS 84.
Het gebruik van een globaal coördinatensysteem is bovendien weinig praktisch in een nationale geodetische context. Door de platentektoniek verschuift de Europese continentale plaat jaarlijks zo’n 2,5 cm in noordoostelijke richting. Coördinaten uitgedrukt in een globaal systeem zoals ITRS zijn daardoor dynamisch: ze veranderen jaarlijks. Voor nauwkeurige en onderling vergelijkbare metingen is een statisch coördinatensysteem noodzakelijk.
In Europa werd daarom gekozen voor ETRS89 (European Terrestrial Reference System 1989), oorspronkelijk uitgelijnd met ITRS maar verankerd aan de Euraziatische plaat. Daardoor blijven coördinaten in België stabiel in de tijd. GNSS-metingen in RTK-modus, die gebaseerd zijn op correctiesignalen van positioneringsnetwerken zoals FLEPOS, WALCORS of GPSBRU, leveren rechtstreeks posities in ETRS89.
Het verschil tussen ETRS89- en WGS 84-coördinaten bedraagt in 2026 ongeveer 1 meter en neemt jaarlijks toe met zo’n 2,5 cm. Minder nauwkeurige toepassingen behandelen ETRS89 daarom vaak als gelijkwaardig aan WGS 84, maar het betreft in werkelijkheid twee verschillende systemen. Meer informatie hierover vindt u op de pagina ‘Van GPS naar GNSS’.
Transformatie Lambert 1972 – Lambert 2008
De transformatie tussen Lambert 1972 en Lambert 2008 verloopt niet via een eenvoudige conversieformule. Vanwege de vervormingen die bij de totstandkoming van het Lambert 1972-net zijn opgetreden, moeten achtereenvolgende stappen doorlopen worden om de nauwkeurigheid te waarborgen:
- Toepassing van een correctierooster om de vervormingen te compenseren die zijn ontstaan bij de totstandkoming van Lambert 1972
- Inverse Lambert-projectie
- Omzetting van geografische coördinaten naar geocentrische coördinaten
- Wijziging van geodetische datum aan de hand van onderstaande Helmert-parameters
- Omzetting van geocentrische naar geografische coördinaten
- Lambert-projectie
Helmert-transformatieparameters (LB72 → LB08):
Rotatie X – Rx (“)0,33657 Rotatie X – Rx (“)0,33657 Rotatie X – Rx (“)0,33657
Translatie X – Δx (m)
| Parameter |
Waarde |
| 106,869 |
| Translatie Y – Δy (m) |
−52,298 |
| Translatie Z – Δz (m) |
33,724 |
| Rotatie X – Rx (“) |
0,33657 |
| Rotatie Y – Ry (“) |
−0,456955 |
| Rotatie Z – Rz (“) |
-1,842183 |
| Schaalfactor – 1+s |
1,0000012747 |
Het NGI wijst erop dat niet alle transformatiesoftware het correctierooster uit stap 1 bevat, waardoor er significante vervormingen kunnen optreden. Het gebruik van cConvert wordt dan ook aanbevolen, aangezien deze toepassing het correctierooster integreert.

Transformatie in GIS-software
De hierboven beschreven transformatieprocedure kan niet rechtstreeks worden toegepast in gangbare GIS-software zoals QGIS, ArcGIS of AutoCAD. Daarvoor dient een NTv2-rooster te worden gebruikt: een transformatierooster met 347.225 knooppunten, ontwikkeld door Nicolas Simon (SPW). De afwijking ten opzichte van de resultaten van cConvert bedraagt slechts enkele millimeters.
Fundamentele projectieparameters Lambert 1972 en Lambert 2008
Onderstaande tabel geeft een overzicht van de fundamentele parameters van beide projecties.
| Parameter |
|
Lambert 1972 |
Lambert 2008 |
| Ellipsoïde |
Naam |
Hayford 1924 |
GRS80 |
|
½ grote as (a) |
6.378.388,0 m |
6.378.137,0 m |
|
Afplatting (f) |
1 / 297,0 |
1 / 298,257222101 |
| Standaardparallellen |
φ₁ |
49° 50′ 00″ N |
49° 50′ N |
|
φ₂ |
51° 10′ 00″ N |
51° 10′ N |
| Oorsprong |
Breedtegraad |
90° |
50° 47′ 52.134″ N |
|
Centrale meridiaan |
4° 22′ 02.952″ E |
4° 21′ 33.177″ E |
| Verschuiving oorsprong |
x₀ |
150.000,013 m |
649.328,0 m |
|
y₀ |
5.400.088,438 m |
665.262,0 m |
Transformatie Lambert 1950 – Lambert 1972
Tussen Lambert 1950 en Lambert 1972 bestaat geen eenduidige transformatie die bruikbaar is voor het gehele Belgische grondgebied. Dat houdt verband met de meettechnieken die destijds werden gebruikt voor de triangulatie waarop Lambert 1950 is gebaseerd: de nauwkeurigheid en homogeniteit van het meetnet variëren sterk. Het is wel mogelijk een lokale transformatieformule te benaderen door, binnen een afgebakend projectgebied, gemeenschappelijke punten te vergelijken waarvan de coördinaten zowel in Lambert 1950 als in Lambert 1972 bekend zijn. De kwaliteit van de resulterende transformatie is afhankelijk van de dichtheid en spreiding van de beschikbare referentiepunten binnen het studiegebied. Het NGI kan op aanvraag een conversieformule aanleveren die specifiek is afgestemd op uw studiegebied. Daartoe stuurt u een puntenlijst of de coördinaten van het centrum van uw project in het onderstaande formaat naar gdoc@ngi.be.
Gevraagd bestandsformaat
Bestandsindeling: .txt Documentnaam: {JJJJ.MM.DD}_{NAAM}_REQUEST.txt Scheidingsteken: komma ( , ) Decimaalteken: punt ( . )
Kopregel:
NBR,x50,y50
Voorbeeld van gegevensregel:
POINT1,159253.76,235696.13
Voorbeeld van bestandsnaam:
2024.03.14_DUPONT_REQUEST.txt